Skip to main content

Grammy Awards 2017: The Full List Of Winners

Photo caption: Chance the Rapper accepts the award for Best New Artist during the 59th GRAMM...

Photo by Kevork Djansezian Getty Images

Chance the Rapper accepts the award for Best New Artist during the 59th GRAMMY Awards, on February 12, 2017 in Los Angeles.

The full list of winners from the 59th annual Grammy Awards:

GENERAL FIELD

Record Of The Year:

WINNER: "Hello" — Adele"Formation" — Beyoncé"7 Years" — Lukas Graham"Work" — Rihanna Featuring Drake"Stressed Out" — Twenty One Pilots

Album Of The Year:

WINNER: 25 AdeleLemonade — BeyoncéPurpose — Justin BieberViews — DrakeA Sailor's Guide To Earth — Sturgill Simpson

Song Of The Year:

WINNER: "Hello" — Adele Adkins & Greg Kurstin, songwriters (Adele)"Formation" — Khalif Brown, Asheton Hogan, Beyoncé Knowles & Michael L. Williams II, songwriters (Beyoncé)"I Took A Pill In Ibiza" — Mike Posner, songwriter (Mike Posner)"Love Yourself" — Justin Bieber, Benjamin Levin & Ed Sheeran, songwriters (Justin Bieber)"7 Years" — Lukas Forchhammer, Stefan Forrest, Morten Pilegaard & Morten Ristorp, songwriters (Lukas Graham)

Best New Artist:

WINNER: Chance The RapperKelsea BalleriniThe ChainsmokersMaren MorrisAnderson .Paak

POP FIELD

Best Pop Solo Performance:

WINNER: "Hello" — Adele"Hold Up" — Beyonce"Love Yourself" — Justin Bieber"Piece By Piece (Idol Version)" — Kelly Clarkson"Dangerous Woman" — Ariana Grande

Best Pop Duo/Group Performance:

"Stressed Out" — Twenty One Pilots"Closer" — The Chainsmokers Featuring Halsey"7 Years" — Lukas Graham"Work" — Rihanna Featuring Drake"Cheap Thrills" — Sia Featuring Sean Paul

Best Pop Vocal Album:

WINNER: 25 — AdelePurpose — Justin BieberDangerous Woman — Ariana GrandeConfident — Demi LovatoThis Is Acting — Sia

Best Traditional Pop Vocal Album:

WINNER: Summertime: Willie Nelson Sings Gershwin — Willie NelsonCinema — Andrea BocelliFallen Angels — Bob DylanStages Live — Josh GrobanEncore: Movie Partners Sing Broadway — Barbra Streisand

DANCE/ELECTRONIC MUSIC FIELD

Best Dance Recording:

WINNER: "Don't Let Me Down" — The Chainsmokers featuring Daya"Tearing Me Up" — Bob Moses"Never Be Like You" — Flume featuring Kai"Rinse & Repeat" — Riton featuring Kah-Lo"Drinkee" — Sofi Tukker

Best Dance/Electronic Album:

WINNER: Skin — FlumeElectronica 1: The Time Machine — Jean-Michel JarreEpoch — TychoBarbara Barbara, We Face A Shining Future — UnderworldLouie Vega Starring...XXVIII — Louie Vega

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC FIELD

Best Contemporary Instrumental Album:

WINNER: Culcha Vulcha — Snarky PuppyHuman Nature — Herb AlpertWhen You Wish Upon a Star — Bill FrisellWay Back Home: Live From Rochester, NY — Steve Gadd BandUnpsoken — Chuck Loeb

ROCK FIELD

Best Rock Performance:

WINNER: "Blackstar" — David Bowie"Joe (Live From Austin City Limits)" — Alabama Shakes"Don't Hurt Yourself" — Beyoncé Featuring Jack White"The Sound Of Silence" — Disturbed"Heathens" — Twenty One Pilots

Best Metal Performance:

WINNER: "Dystopia" — Megadeth"Shock Me" — Baroness "Slivera" — Gojira"Rotting in Vain" — Korn"The Price Is Wrong" — Periphery

Best Rock Song:

WINNER: "Blackstar" — David Bowie, songwriter (David Bowie)"Burn the Witch" —Radiohead, songwriters (Radiohead)"Hardwired" — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)"Heathens" — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)"My Name Is Human" — Rich Meyer, Ryan Meyer & Johnny Stevens, songwriters (Highly Suspect)

Best Rock Album:

WINNER: Tell Me I'm Pretty — Cage The ElephantCalifornia — Blink-182Magma — GojiraDeath Of A Bachelor — Panic! At The DiscoWeezer — Weezer

ALTERNATIVE FIELD

Best Alternative Music Album:

WINNER: Blackstar — David Bowie22, A Million — Bon IverThe Hope Six Demolition Project — PJ HarveyPost Pop Depression — Iggy PopA Moon Shaped Pool — Radiohead

R&B; FIELD

Best R&B; Performance:

WINNER: "Cranes in the Sky" — Solange"Turnin' Me Up" — BJ The Chicago Kid"Permission" — Ro James"I Do" — Musiq Soulchild"Needed Me" — Rihanna

Best Traditional R&B; Performance:

WINNER: "Angel" — Lalah Hathaway"The Three Of Me" — William Bell"Woman's World" — BJ The Chicago Kid"Sleeping With The One I Love" — Fantasia"Can't Wait" — Jill Scott

Best R&B; Song:

WINNER: "Lake By the Ocean" — Hod David & Musze, songwriters (Maxwell)"Come and See Me" — J. Brathwaite, Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters (PartyNextDoor Featuring Drake)"Exchange" — Michael Hernandez & Bryson Tiller, songwriters (Bryson Tiller)"Kiss It Better" — Jeff Bhasker, Robyn Fenty, John-Nathan Glass & Natalia Noemi, songwriters (Rihanna)"Luv" — Magnus August Høiberg, Benjamin Levin & Daystar Peterson, songwriters (Tory Lanez)

Best Urban Contemporary Album:

WINNER: Lemonade — BeyoncéOlogy — GallantWe Are King — KINGMalibu — Anderson .PaakAnti — Rihanna

Best R&B; Album:

WINNER: Lalah Hathaway Live — Lalah HathawayIn My Mind — BJ The Chicago KidVelvet Portraits — Terrace MartinHealing Season — Mint ConditionSmoove Jones — Mya

RAP FIELD

Best Rap Performance:

WINNER: "No Problem" — Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz"Panda" —Desiigner"Pop Style" — Drake Featuring The Throne"All The Way Up" — Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared"That Part" — ScHoolboy Q Featuring Kanye West

Best Rap/Sung Performance:

WINNER: "Hotline Bling" — Drake"Freedom" — Beyoncé Featuring Kendrick Lamar"Broccoli" — D.R.A.M. Featuring Lil Yachty"Ultralight Beam" — Kanye West Featuring Chance The Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The-Dream"Famous" — Kanye West Featuring Rihanna

Best Rap Song:

WINNER: "Hotline Bling" — Aubrey Graham & Paul Jefferies, songwriters (Drake)"All The Way Up" — Joseph Cartagena, Edward Davadi, Shandel Green, Karim Kharbouch, Andre Christopher Lyon, Reminisce Mackie & Marcello Valenzano, songwriters (Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared)"Famous" — Chancelor Bennett, Ross Birchard, Ernest Brown, Andrew Dawson, Kasseem Dean, Mike Dean, Noah Goldstein, Kejuan Muchita, Patrick Reynolds, Kanye West & Cydel Young, songwriters (Kanye West Featuring Rihanna)"No Problem" — Chancelor Bennett, Dwayne Carter & Tauheed Epps, songwriters (Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz)"Ultralight Beam" — Chancelor Bennett, Kasseem Dean, Mike Dean, Kirk Franklin, Noah Goldstein, Samuel Griesemer, Terius Nash, Jerome Potter, Kelly Price, Nico "Donnie Trumpet" Segal, Derek Watkins, Kanye West & Cydel Young, songwriters (Kanye West Featuring Chance The Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The-Dream)

Best Rap Album:

WINNER: Coloring Book — Chance The RapperAnd the Anonymous Nobody — De La SoulMajor Key — DJ KhaledViews — DrakeBlank Face LP — ScHoolboy Q The Life of Pablo — Kanye West

COUNTRY FIELD

Best Country Solo Performance:

WINNER: "My Church" — Maren Morris"Love Can Go To Hell" — Brandy Clark"Vice" — Miranda Lambert"Church Bells" — Carrie Underwood"Blue Ain't Your Color" — Keith Urban

Best Country Duo/Group Performance:

WINNER: "Jolene" — Pentatonix Featuring Dolly Parton"Different for Girls" — Dierks Bentley Featuring Elle King"21 Summer" — Brothers Osborne"Setting The World On Fire" — Kenny Chesney & P!nk"Think Of You" — Chris Young With Cassadee Pope

Best Country Song:

WINNER: "Humble and Kind" — Lori McKenna, songwriter (Tim McGraw)"Blue Ain't Your Color" — Clint Lagerberg, Hillary Lindsey & Steven Lee Olsen, songwriters (Keith Urban)"Die A Happy Man" — Sean Douglas, Thomas Rhett & Joe Spargur, songwriters (Thomas Rhett)"My Church" — busbee & Maren Morris, songwriters (Maren Morris)"Vice" — Miranda Lambert, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Miranda Lambert)

Best Country Album:

WINNER: A Sailor's Guide to Earth — Sturgill SimpsonBig Day in a Small Town — Brandy ClarkFull Circle — Loretta LynnHero — Maren MorrisRipcord — Keith Urban

NEW AGE FIELD

Best New Age Album:

WINNER: White Sun II — White SunOrogen — John BurkeDark Sky Island — EnyaInner Passion — Peter Kater & Tina GuoRosetta — Vangelis

JAZZ FIELD

Best Improvised Jazz Solo:

WINNER: "I'm So Lonesome I Could Cry" — John Scofield, soloist"Countdown" — Joey Alexander, soloist"In Movement" — Ravi Coltrane, soloist"We See" — Fred Hersch, soloist"I Concentrate On You" — Brad Mehldau, soloist

Best Jazz Vocal Album:

WINNER: Take Me To The Alley — Gregory PorterSound Of Red — René MarieUpward Spiral — Branford Marsalis Quartet With Special Guest Kurt EllingHarlem On My Mind — Catherine RussellThe Sting Variations — The Tierney Sutton Band

Best Jazz Instrumental Album:

WINNER: Country for Old Men — John ScofieldBook of Intuition — Kenny Barron TrioDr. Um — Peter ErskineSunday Night At The Vanguard — The Fred Hersch TrioNearness — Joshua Redman & Brad Mehldau

Best Large Jazz Ensemble Album:

WINNER: Presidential Suite: Eight Variations on Freedom — Ted Nash Big BandReal Enemies — Darcy James Argue's Secret SocietyPresents Monk'estra, Vol. 1 — John BeasleyKaleidoscope Eyes: Music of the Beatles — John DaversaAll L.A. Band — Bob Mintzer

Best Latin Jazz Album:

WINNER: Tribute To Irakere: Live In Marciac — Chucho ValdésEntre Colegas — Andy GonzálezMadera Latino: A Latin Jazz Perspective On The Music Of Woody Shaw — Brian Lynch & Various ArtistsCanto América — Michael Spiro/Wayne Wallace La Orquesta Sinfonietta30 - Trio Da Paz

GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD

Best Gospel Performance/Song:

WINNER: "God Provides" — Tamela Mann; Kirk Franklin, songwriter"It's Alright, It's OK" — Shirley Caesar Featuring Anthony Hamilton; Stanley Brown & Courtney Rumble, songwriters"You're Bigger [Live]" — Jekalyn Carr; Allundria Carr, songwriter"Made A Way [Live]" — Travis Greene; Travis Greene, songwriter"Better" — Hezekiah Walker; Jason Clayborn, Gabriel Hatcher & Hezekiah Walker, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:

WINNER: "Thy Will" — Hillary Scott & The Scott Family; Bernie Herms, Hillary Scott & Emily Weisband, songwriters Track from: Love Remains"Trust In You" — Lauren Daigle; Lauren Daigle, Michael Farren & Paul Mabury, songwriters"Priceless" — For King & Country; Benjamin Backus, Seth Mosley, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters"King of the World" — Natalie Grant; Natalie Grant, Becca Mizell & Samuel Mizell, songwriters"Chain Breaker" — Zach Williams; Mia Fieldes, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

Best Gospel Album:

WINNER: Losing My Religion — Kirk FranklinListen —Tim Bowman Jr.Fill This House — Shirley CaesarA Worshipper's Heart [Live] —Todd DulaneyDemonstrate [Live] —William Murphy

Best Contemporary Christian Music Album:

WINNER: Love Remains — Hillary Scott & The Scott FamilyPoets & Saints — All Sons & DaughtersAmerican Prodigal — CrowderBe One — Natalie GrantYouth Revival [Live] — Hillsong Young & Free

Best Roots Gospel Album:

WINNER: Hymns — Joey+RoryBetter Together — Gaither Vocal BandNature's Symphony In 432 — The IsaacsHymns And Songs Of Inspiration — Gordon MoteGod Don't Ever Change: The Songs Of Blind Willie Johnson — (Various Artists)

LATIN FIELD

Best Latin Pop Album:

WINNER: Un Besito Mas — Jesse & JoyIlusión — Gaby MorenoSimilares — Laura PausiniSeguir Latiendo — SanalejoBuena Vida — Diego Torres

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:

WINNER: iLevitable — ileL.H.O.N. (La Humanidad O Nosotros) — Illya Kuryaki & The ValderamasBuenaventura — La Santa CeciliaLos Rakas — Los Rakas Amor Supremo — Carla Morrison

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):

WINNER: Un Azteca En El Azteca, Vol. 1 (En Vivo) — Vicente FernándezRaíces — Banda El Recodo De Cruz LizárragaHecho A Mano — Joss FavelaGeneración Maquinaria Est. 2006 — La Maquinaria NorteñaTributo A Joan Sebastian Y Rigoberto Alfaro — Mariachi Divas De Cindy Shea

Best Tropical Latin Album:

WINNER: Donde Están? Jose Lugo & Guasábara ComboConexión — FonsecaLa Fantasia Homenaje A Juan Formell — Formell Y Los Van Van35 Aniversario — Grupo NicheLa Sonora Santanera En Su 60 Aniversario — La Sonora Santanera

AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD

Best American Roots Performance:

WINNER: "House of Mercy" — Sarah Jarosz"Ain't No Man" — The Avett Brothers"Mother's Children Have A Hard Time" — Blind Boys Of Alabama"Factory Girl" — Rhiannon Giddens"Wreck You" — Lori McKenna

Best American Roots Song:

WINNER: "Kid Sister" — Vince Gill, songwriter (The Time Jumpers)"Alabama at Night" — Robbie Fulks, songwriter (Robbie Fulks)"City Lights" — Jack White, songwriter (Jack White)"Gulfstream" — Eric Adcock & Roddie Romero, songwriters (Roddie Romero and The Hub City All-Stars)"Wreck You" — Lori McKenna & Felix McTeigue, songwriters (Lori McKenna)

Best Americana Album:

WINNER: This Is Where I Live — William BellTrue Sadness — The Avett BrothersThe Cedar Creek Sessions — Kris KristoffersonThe Bird & The Rifle — Lori McKennaKid Sister — The Time Jumpers

Best Bluegrass Album:

WINNER: Coming Home — O'Connor Band With Mark O'ConnorOriginal Traditional — Blue HighwayBurden Bearer — Doyle Lawson & QuicksilverThe Hazel Sessions — Laurie Lewis & The Right HandsNorth And South — Claire Lynch

Best Traditional Blues Album:

WINNER: Porcupine Meat — Bobby RushCan't Shake The Feeling — Lurrie BellLive At The Greek Theatre — Joe BonamassaBlues & Ballads (A Folksinger's Songbook: Volumes I & II) — Luther DickinsonThe Soul of Jimmie Rodgers — Vasti Jackson

Best Contemporary Blues Album:

WINNER: The Last Days of Oakland — Fantastic NegritoLove Wins Again — Janiva MagnessBloodline — Kenny NealGive It Back To You — The Record CompanyEverybody Wants A Piece — Joe Louis Walker

Best Folk Album:

WINNER: Undercurrent — Sarah JaroszhSilver Skies Blue — Judy Collins & Ari HestUpland Stories — Robbie Fulks Factory Girl — Rhiannon GiddensWeighted Mind — Sierra Hull

Best Regional Roots Music Album:

WINNER: E Walea — Kalani Pe'aBroken Promised Land — Barry Jean Ancelet & Sam BroussardIt's A Cree Thing — Northern CreeGulfstream — Roddie Romero And The Hub City All-StarsI Wanna Sing Right: Rediscovering Lomax In The Evangeline Country — (Various Artists)

REGGAE FIELD

Best Reggae Album:

Ziggy Marley — Ziggy MarleySly & Robbie Presents... Reggae For Her – Devin Di Dakta & J.LRose Petals — J BoogEverlasting — Raging FyahFalling Into Place — RebelutionSoja: Live In Virginia — Soja

WORLD MUSIC FIELD

Best World Music Album:

WINNER: Sing Me Home — Yo-Yo Ma & The Silk Road EnsembleDestiny — Celtic WomanWalking In The Footsteps Of Our Fathers — Ladysmith Black MambazoLand Of Gold — Anoushka ShankarDois Amigos, Um Século De Música: Multishow Live — Caetano Veloso & Gilberto Gil

CHILDREN'S FIELD

Best Children's Album:

WINNER: Infinity Plus One — Secret Agent 23 SkidooExplorer Of The World — Frances EnglandNovelties — Recess MonkeyPress Play — Brady Rymer And The Little Band That CouldSaddle Up — The Okee Dokee Brothers

SPOKEN WORD FIELD

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling):

WINNER: In Such Good Company: Eleven Years Of Laughter, Mayhem, And Fun In The Sandbox — Carol BurnettThe Girl With The Lower Back Tattoo — Amy SchumerM Train — Patti SmithUnder The Big Black Sun: A Personal History Of L.A.Punk (John Doe With Tom DeSavia) — (Various Artists)Unfaithful Music & Disappearing Ink — Elvis Costello

COMEDY FIELD

Best Comedy Album:

WINNER: Talking For Clapping — Patton Oswalt...America...Great... — David Cross American Myth — Margaret ChoBoysih Girl Interrupted — Tig Notaro Live At The Apollo — Amy Schumer

MUSICAL THEATER

Best Musical Theater Album:

WINNER: The Color Purple — Cynthia Erivo & Jennifer Hudson, principal soloists; Stephen Bray, Van Dean, Frank Filipetti, Roy Furman, Scott Sanders & Jhett Tolentino, producers (Stephen Bray, Brenda Russell & Allee Willis, composers/lyricists) (New Broadway Cast)Bright Star — Carmen Cusack, principal soloist; Jay Alix, Peter Asher & Una Jackman, producers; Steve Martin, composer; Edie Brickell, composer & lyricist (Original Broadway Cast)Fiddler On The Roof — Danny Burstein, principal soloist; Louise Gund, David Lai & Ted Sperling, producers (Jerry Bock, composer; Sheldon Harnick, lyricist) (2016 Broadway Cast)Kinky Boots — Killian Donnelly & Matt Henry, principal soloists; Sammy James, Jr., Cyndi Lauper, Stephen Oremus & William Wittman, producers (Cyndi Lauper, composer & lyricist) (Original West End Cast)Waitress — Jessie Mueller, principal soloist; Neal Avron, Sara Bareilles & Nadia DiGiallonardo, producers; Sara Bareilles, composer & lyricist (Original Broadway Cast)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD

Best Compilation Soundtrack For Visual Media:

WINNER: Miles Ahead (Miles Davis & Various Artists)Amy — (Various Artists)Straight Outta Compton — (Various Artists)Suicide Squad (Collector's Edition) — (Various Artists)Vinyl: The Essentials Season 1 — (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media:

WINNER: Star Wars: The Force Awakens — John Williams, composerBridge of Spies — Thomas Newman, composerQuentin Tarantino's The Hateful Eight — Ennio Morricone, composerThe Revenant — Alva Noto & Ryuichi Sakamoto, composersStranger Things Volume 1 — Kyle Dixon & Michael Stein, composersStranger Things Volume 2 — Kyle Dixon & Michael Stein, composers

Best Song Written For Visual Media:

WINNER: "Can't Stop The Feeling!" — Max Martin, Shellback & Justin Timberlake, songwriters (Justin Timberlake, Anna Kendrick, Gwen Stefani, James Corden, Zooey Deschanel, Walt Dohrn, Ron Funches, Caroline Hjelt, Aino Jawo, Christopher Mintz-Plasse & Kunal Nayyar), Track from: Trolls"Heathens" — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots), Track from: Suicide Squad"Just Like Fire" — Oscar Holter, Max Martin, P!nk & Shellback, songwriters (P!nk), Track from: Alice Through The Looking Glass"Purple Lamborghini" — Shamann Cooke, Sonny Moore & William Roberts, songwriters (Skrillex & Rick Ross), Track from: Suicide Squad"Try Everything" — Mikkel S. Eriksen, Sia Furler & Tor Erik Hermansen, songwriters (Shakira), Track from: Zootopia"The Veil" — Peter Gabriel, songwriter (Peter Gabriel), Track from: Snowden

COMPOSING/ARRANGING FIELD

Best Instrumental Composition:

WINNER: "Spoken At Midnight" — Ted Nash, composer (Ted Nash Big Band)"Bridge of Spies (End Title)" — Thomas Newman, composer (Thomas Newman) "The Expensive Train Set (An Epic Sarahnade For Big Band)" — Tim Davies, composer (Tim Davies Big Band)"Flow" — Alan Ferber, composer (Alan Ferber Nonet)"L'Ultima Diligenza Di Red Rock - Verisione Integrale" — Ennio Morricone, composer (Ennio Morricone)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella:

WINNER: "You and I" — Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)"Ask Me Now" — John Beasley, arranger (John Beasley)"Good 'Swing' Wenceslas" — Sammy Nestico, arranger (The Count Basie Orchestra)"Linus & Lucy" — Christian Jacob, arranger (The Phil Norman Tentet)"Lucy In The Sky With Diamonds" — John Daversa, arranger (John Daversa)"We Three Kings" — Ted Nash, arranger (Jazz at Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis)

Best Arrangement, Instruments and Vocals:

WINNER: "Flintstones" — Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)"Do You Hear What I Hear?" — Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin's Big Phat Band Featuring Take 6)"Do You Want To Know A Secret" — John Daversa, arranger (John Daversa Featuring Renee Olstead)"I'm A Fool To Want You" — Alan Broadbent, arranger (Kristin Chenoweth)"Somewhere (Dirty Blvd) (Extended Version)" — Billy Childs & Larry Klein, arrangers (Lang Lang Featuring Lisa Fischer & Jeffrey Wright)

PACKAGE FIELD

Best Recording Package:

WINNER: Blackstar — Jonathan Barnbrook, art director (David Bowie)Anti (Deluxe Edition) — Ciarra Pardo & Robyn Fenty, art directors (Rihanna)Human Performance — Andrew Savage, art director (Parquet Courts)Sunset Motel — Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)22, A Million — Eric Timothy Carlson, art director (Bon Iver)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package:

WINNER: Edith Piaf 1915-2015 — Gérard Lo Monaco, art director (Edith Piaf)401 Days — Jonathan Dagan & Mathias Høst Normark, art directors (J.Views)I Like It When You Sleep, For You Are So Beautiful Yet So Unaware Of It — Samuel Burgess-Johnson & Matthew Healy, art directors (The 1975)Paper Wheels (Deluxe Limited Edition) — Matt Taylor, art director (Trey Anastasio)Tug of War (Deluxe Edition) — Simon Earith & James Musgrave, art directors (Paul McCartney)

NOTES FIELD

Best Album Notes:

WINNER: Sissle And Blake Sing Shuffle Along — Ken Bloom & Richard Carlin, album notes writers (Eubie Blake & Noble Sissle)The Complete Monument & Columbia Albums Collection — Mikal Gilmore, album notes writer (Kris Kristofferson)The Knoxville Sessions, 1929-1930: Knox County Stomp — Ted Olson & Tony Russell, album notes writers (Various Artists)Ork Records: New York, New York — Rob Sevier & Ken Shipley, album notes writers (Various Artists) Waxing The Gospel: Mass Evangelism & The Phonograph, 1890-1990 — Richard Martin, album notes writer (Various Artists)

HISTORICAL FIELD

Best Historical Album:

WINNER: The Cutting Edge 1965-1966: The Bootleg Series, Vol. 12 (Collector's Edition) — Steve Berkowitz & Jeff Rosen, compilation producers; Mark Wilder, mastering engineer (Bob Dylan)Music Of Morocco From The Library Of Congress: Recorded By Paul Bowles, 1959 — April G. Ledbetter, Steven Lance Ledbetter, Bill Nowlin & Philip D. Schuyler, compilation producers; Rick Fisher & Michael Graves, mastering engineers (Various Artists)Ork Records: New York, New York — Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists)Vladimir Horowitz: The Unreleased Live Recordings 1966-1983 — Bernard Horowitz, Andreas K. Meyer & Robert Russ, compilation producers; Andreas K. Meyer & Jeanne Montalvo, mastering engineers (Vladimir Horowitz)Waxing The Gospel: Mass Evangelism & The Phonograph, 1890 - 1900Michael Devecka, Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Michael Devecka, David Giovannoni, Michael Khanchalian & Richard Martin, mastering engineers (Various Artists)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Non-Classical:

WINNER: Blackstar — David Bowie, Tom Elmhirst, Kevin Killen, Tony Visconti & Joe LaPorta (David Bowie)Are You Serious — Tchad Blake & David Boucher, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Andrew Bird)Dig In Deep — Ryan Freeland, engineer; Kim Rosen, mastering engineer (Bonnie Raitt)Hit N Run Phase Two — Booker T., Dylan Dresdow, Chris James, Prince & Justin Stanley, engineers; Dylan Dresdow, mastering engineer (Prince)Undercurrent — Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Sarah Jarosz)

Producer Of The Year, Non-Classical:

WINNER: Greg KurstinBenny BlancoMax MartinNineteen85Ricky Reed

Best Remixed Recording:

WINNER: "Tearing Me Up (RAC Remix)" — André Allen Anjos, remixer (Bob Moses)"Cali Coast (Psionics Remix)" — Josh Williams, remixer (Soul Pacific)"Heavy Star Movin' (staRo Remix)" — staRo, remixer (The Silver Lake Chorus)"Nineteen Hundred Eighty-Five (Timo Maas & James Teej Remix)" — Timo Maas & James Teej, remixers (Paul McCartney & Wings)"Only" (Kaskade X Lipless Remix)— Ryan Raddon, remixer (Ry X)"Wide Open (Joe Goddard Remix)" — Joe Goddard, remixer (The Chemical Brothers)

SURROUND SOUND FIELD

Best Surround Sound Album:

WINNER: Dutilleux: Sur La Mêe Accord; Les Citations; Mystère De L'Instant & Timbres, Espace, Mouvement — Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, surround mix engineers; Dmitriy Lipay, surround mastering engineer; Dmitriy Lipay, surround producer (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)Johnson: Considering Matthew Shephard — Brad Michel, surround mix engineer; Brad Michel, surround mastering engineer; Robina G. Young, surround producer (Craig Hella Johnson & Conspirare)Maja S.K. Ratkje: And Sing ... — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Maja S.K. Ratkje, Cikada & Oslo Sinfonietta)Primus & The Chocolate Factory — Les Claypool, surround mix engineer; Stephen Marcussen, surround mastering engineer; Les Claypool, surround producer (Primus)Reflections — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Øyvind Gimse, Geir Inge Lotsberg & Trondheimsolistene)

PRODUCTION, CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Classical:

WINNER: Corigliano: The Ghosts Of Versailles — Mark Donahue & Fred Vogler, engineers (James Conlon, Guanqun Yu, Joshua Guerrero, Patricia Racette, Christopher Maltman, Lucy Schaufer, Lucas Meachem, LA Opera Chorus & Orchestra)Dutilleux: Sur La Mêe Accord; Les Citations; Mystère De L'Instant & Timbres, Espace, Mouvement — Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)Reflections — Morten Lindberg, engineer (Øyvind Gimse, Geir Inge Lotsberg & Trondheimsolistene)Shadow of Sirius — Silas Brown & David Frost, engineers; Silas Brown,Shostakovich: Under Stalin's Shadow - Symphonies Nos. 5, 8 & 9 — Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)

Producer of the Year, Classical:

WINNER: David FrostBlanton AlspaughMarina A. Ledin, Victor LedinJudith ShermanRobina G. Young

CLASSICAL FIELD

Best Orchestral Performance:

WINNER: Shostakovich: Under Stalin's Shadow - Symphonies Nos. 5, 8 & 9 — Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)Bates: Works For Orchestra — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)Ibert: Orchestral Works — Neeme Järvi, conductor (Orchestre De La Suisse Romande)Prokofiev: Symphony No. 5 In B-Flat Major, Op. 100 — Mariss Jansons, conductor (Royal Concertgebouw Orchestra)Rouse: Odna Zhizn; Symphonies 3 & 4; Prospero's Rooms — Alan Gilbert, conductor (New York Philharmonic)

Best Opera Recording:

WINNER: Corigliano: The Ghosts Of Versailles — James Conlon, conductor; Joshua Guerrero, Christopher Maltman, Lucas Meachem, Patricia Racette, Lucy Schaufer & Guanqun Yu; Blanton Alspaugh, producer (LA Opera Orchestra; LA Opera Chorus)Handel: Giulio Cesare — Giovanni Antonini, conductor; Cecilia Bartoli, Philippe Jaroussky, Andreas Scholl & Anne-Sofie von Otter; Samuel Theis, producer (Il Giardino Armonico)Higdon: Cold Mountain — Miguel Harth-Bedoya, conductor; Emily Fons, Nathan Gunn, Isabel Leonard & Jay Hunter Morris; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra; Santa Fe Opera Apprentice Program For Singers) Mozart: Le Nozze De Figaro — Yannick Nézet-Séguin, conductor; Thomas Hampson, Christiane Karg, Luca Pisaroni & Sonya Yoncheva; Daniel Zalay, producer (Chamber Orchestra Of Europe; Vocalensemble Rastatt)Szymanowski: Król Roger — Antonio Pappano, conductor; Georgia Jarman, Mariusz Kwiecień & Saimir Pirgu; Jonathan Allen, producer (Orchestra Of The Royal Opera House; Royal Opera Chorus)

Best Choral Performance:

WINNER: Penderecki Conducts Penderecki, Volume 1 — Krzystof Penderecki, conductor; Henryk Wojnarowski, choir director (Nikolay Didenko, Agnieszka Rehlis & Johanna Rusanen; Warsaw Philharmonic Orchestra; Warsaw Philharmonic Choir)Himmerland — Elisabeth Holte, conductor (Marianne Reidarsdatter Eriksen, Ragnfrid Lie & Matilda Sterby; Inger-Lise Ulsrud; Uranienborg Vokalensemble)Janáček: Glagolitic Mass — Edward Gardner, conductor; Håkon Matti Skrede, chorus master (Susan Bickley, Gábor Bretz, Sara Jakubiak & Stuart Skelton; Thomas Trotter; Bergen Philharmonic Orchestra; Bergen Cathedral Choir, Bergen Philharmonic Choir, Choir Of Collegium Musicum & Edvard Grieg Kor)Lloyd: Bonhoeffer — Donald Nally, conductor (Malavika Godbole, John Grecia, Rebecca Harris & Thomas Mesa; The Crossing)Steinberg: Passion Week — Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance:

WINNER: Steve Reich — Third Coast PercussionFitelberg: Chamber Works — ARC EnsembleReflections — Øyvind Gimse, Geir Inge Lotsberg & TrondheimsolisteneSerious Business — Spektral QuartetTrios From Our Homelands — Lincoln Trio

Best Classical Instrumental Solo:

WINNER: Daugherty: Tales Of Hemingway — Zuill Bailey; Giancarlo Guerrero, conductor (Nashville Symphony)Adams, J.: Scheherazade.2 — Leila Josefowicz; David Robertson, conductor (Chester Englander; St. Louis Symphony)Dvorák: Violin Concerto & Romance; Suk: Fantasy —Christian Tetzlaff; John Storgårds, conductor (Helsinki Philharmonic Orchestra)Mozart: Keyboard Music, Vols. 8 & 9 — Kristian Bezuidenhout1930's Violin Concertos, Vol. 2 — Gil Shaham; Stéphane Denève, conductor (The Knights & Stuttgart Radio Symphony Orchestra)

Best Classical Solo Vocal Album:

TIE: Shakespeare Songs — Ian Bostridge; Antonio Pappano, accompanist (Michael Collins, Elizabeth Kenny, Lawrence Power & Adam Walker)TIE: Schumann & Berg — Dorothea Röschmann; Mitsuko Uchida, accompanistMonteverdi — Magdalena Kožená; Andrea Marcon, conductor (David Feldman, Michael Feyfar, Jakob Pilgram & Luca Tittoto; La Cetra Barockorchester Basel)Mozart: The Weber Sisters — Sabine Devieilhe; Raphaël Pichon, conductor (Pygmalion)Verismo — Anna Netrebko; Antonio Pappano, conductor (Yusif Eyvazov; Coro Dell'Accademia Nazionale Di Santa Cecilia; Orchestra Dell'Accademia Nazionale Di Santa Cecilia)

Best Classical Compendium

WINNER: Daugherty: Tales Of Hemingway; American Gothic; Once Upon A Castle — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producerGesualdo — Tõnu Kaljuste, conductor; Manfred Eicher, producerVaughan Williams: Discoveries — Martyn Brabbins, conductor; Andrew Walton, producerWolfgang: Passing Through — Judith Farmer & Gernot Wolfgang, producersZappa: 200 Motels — The Suites — Esa-Pekka Salonen, conductor; Frank Filipetti & Gail Zappa, producers

Best Contemporary Classical Composition:

WINNER: Daugherty: Tales Of Hemingway — Michael Daugherty, composer (Zuill Bailey, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)Bates: Anthology Of Fantastic Zoology — Mason Bates, composer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)Higdon: Cold Mountain — Jennifer Higdon, composer; Gene Scheer, librettistTheofanidis: Bassoon Concerto — Christopher Theofanidis, composer (Martin Kuuskmann, Barry Jekowsky & Northwest Sinfonia)Winger: Conversations With Nijinsky — C. F. Kip Winger, composer (Martin West & San Francisco Ballet Orchestra)

MUSIC VIDEO/FILM FIELD

Best Music Video:

WINNER: "Formation" — Beyoncé"River" — Leon Bridges"Up & Up" — Coldplay"Gosh" — Jamie XX"Upside Down & Inside Out" — OK Go

Best Music Film:

WINNER: The Beatles: Eight Days A Week The Touring Years — (The Beatles)I'll Sleep When I'm Dead — Steve AokiLemonade — BeyoncéThe Music Of Strangers — Yo-Yo Ma & The Silk Road EnsembleAmerican Saturday Night: Live From The Grand Ole Opry — (Various Artists)

Copyright 2017 NPR. To see more, visit http://www.npr.org/.

Want more KPBS news?
Find us on Twitter and Facebook, or subscribe to our newsletters.

To view PDF documents, Download Acrobat Reader.