Listen

Read

Watch

Schedules

Programs

Events

Give

Account

Donation Heart Ribbon

Nominees For Best In San Diego Theater Announced

Cygnet Theatre's production of Stephen Sondheim's "Sweeney Todd" received 7 nominations.
Enlarge this image

Above: Cygnet Theatre's production of Stephen Sondheim's "Sweeney Todd" received 7 nominations.

One way to gauge San Diego's year in theater is to follow the Craig Noel Awards, which are given out annually by the San Diego Theatre Critics Circle, which is made up of local theater critics.

The group has announced this year's nominees in 29 categories, with more than 100 nominees from 12 different theaters throughout the county (see list of nominees below). The winners will be announced at a ceremony in La Jolla on January 10, 2011.

The two largest regional theaters, The Old Globe and the La Jolla Playhouse, received the most nominations at 23 and 25 respectively.

Cygnet Theater is strongly represented for their productions of "Sweeney Todd," "The Piano Lesson," and "Private Lives."

Some of the smaller theaters are also recognized, notably Ion Theater, whose production of "Hurlyburly" won 5 nominations including "Outstanding Dramatic Production," "Outstanding Ensemble," and "Outstanding Direction" for Glenn Paris.

This year's awards ceremony will honor three individuals who've made significant contributions to the local theater scene. The actual awards ceremony will be dedicated to its namesake, Craig Noel, who died in April at the age of 94, and Donald Shiley, a local philanthropist who, with his wife Darlene, had been a major supporter of San Diego theater and a sponsor of the Craig Noel Awards. Sandra Ellis-Troy, a local actress who died unexpectedly in November, will be honored through the establishment of a scholarship fund for youth actors.

Here is the list of nominees for the 2010 Craig Noel Awards:

Outstanding Resident Musical

“Sweeney Todd,” Cygnet Theatre

“Title of Show,” Diversionary Theatre

“Hairspray,” San Diego Repertory Theatre

“MiXtape,” Lamb’s Players Theatre

“Miss Saigon,” Moonlight Stage Productions

Outstanding Original Score

Duncan Sheik, “Whisper House,” The Old Globe

Christopher Curtis, “Limelight: The Story of Charlie Chaplin,” La Jolla Playhouse

Outstanding New Musical

“Limelight: The Story of Charlie Chaplin,” La Jolla Playhouse

“Whisper House,” The Old Globe

“Robin and the 7 Hoods,” The Old Globe

Outstanding Direction of a Musical

James Vasquez, “Title of Show,” Diversionary Theatre

Sam Woodhouse, “ Hairspray,” San Diego Repertory Theatre

Sean Murray & James Vasquez, “Sweeney Todd,” Cygnet Theatre

Warren Carlyle & Michael Unger, “Limelight: The Story of Charlie Chaplin,” La Jolla Playhouse

Casey Nicholaw, “Robin and the 7 Hoods,” The Old Globe

Outstanding Musical Direction

Charlie Reuter, “Sweeney Todd,” Cygnet Theatre

Eric Stern, “A Midsummer Night’s Dream,” La Jolla Playhouse

Jon Lorenz, “MiXtape,” Lamb’s Players Theatre

Bryan Perri, “Limelight: The Story of Charlie Chaplin,” La Jolla Playhouse

Mark Hummel, “Robin and the 7 Hoods,” The Old Globe

Outstanding Music for a Play

Mark Bennett, “A Midsummer Night’s Dream,” La Jolla Playhouse

Scott Paulson, “The Man Who,” New Village Arts

Broken Chord, “Ruined,” La Jolla Playhouse

Outstanding Lead Performance in a Musical, Female

Andrea Huber, “A Little Night Music,” Lyric Opera San Diego

Deborah Gilmour Smyth, “Sweeney Todd,” Cygnet Theatre

Bethany Slomka, “Hairspray,” San Diego Repertory Theatre

Ashley Brown, “Limelight: The Story of Charlie Chaplin,” La Jolla Playhouse

Jennifer Paz, “Miss Saigon,” Moonlight Stage Productions

Outstanding Lead Performance in a Musical, Male

Rob McClure, “Limelight: The Story of Charlie Chaplin,” La Jolla Playhouse

Eric Schneider, “Robin and the 7 Hoods,” The Old Globe

Johann Michael Camat, “Miss Saigon,” Moonlight Stage Productions

Outstanding Featured Performance in a Musical, Male

Tom Zohar, “Sweeney Todd,” Cygnet Theatre

Kurt Norby, “Sweeney Todd,” Cygnet Theatre

Steve Gunderson, “Hairspray,” San Diego Repertory Theatre

Matthew Scott, “Limelight: The Story of Charlie Chaplin,” La Jolla Playhouse

Victor Morris, “Storyville,” San Diego Repertory Theatre

Outstanding Featured Performance in a Musical, Female

Holly Brook, “Whisper House,” The Old Globe

Kandis Chappell, “A Little Night Music,” Lyric Opera San Diego

Joy Yandell, “MiXtape,” Lamb’s Players Theatre

Melissa Fernandes, “Into the Woods,” New Village Arts

Hannah Rose Kornfeld, “Into the Woods,” New Village Arts

Outstanding Choreography

Colleen Kollar Smith, “Ring Round the Moon,” Moonlight Stage Productions

Javier Velasco, “Hairspray,” San Diego Repertory Theatre

Warren Carlyle, “Limelight: The Story of Charlie Chaplin,” La Jolla Playhouse

Randy Duncan, “Ruined,” La Jolla Playhouse

Casey Nicholaw, “Robin and the 7 Hoods,” The Old Globe

Outstanding Direction of a Play

Glenn Paris, “Hurlyburly,” Ion Theatre

David Ellenstein, “Ghosts,” North Coast Repertory Theatre

Delicia Turner Sonnenberg, “Eurydice,” Moxie Theatre

Adrian Noble, “The Madness of George III,” The Old Globe

Seema Sueko, “Yellow Face, Mo’olelo Performing Arts

Liesl Tommy, “Ruined,” La Jolla Playhouse

Outstanding Sound Design

George Ye, “The Piano Lesson,” Cygnet Theatre

Christopher Walker, “The Madness of George III,” The Old Globe

Matt Lescault-Wood, “Eurydice,” Moxie Theatre

Broken Chord, “Ruined,” La Jolla Playhouse

Deborah Gilmour Smyth, “The Glory Man,” Lamb’s Players Theatre

Outstanding Costume Design

Deirdre Clancy, “The Madness of George III,” The Old Globe

Jeanne Reith, “The Norman Conquests,” Cygnet Theatre

Linda Cho, “Limelight: The Story of Charlie Chaplin,” La Jolla Playhouse

Gregg Barnes, “Robin and the 7 Hoods,” The Old Globe

Jeanne Reith, “Storyville,” San Diego Repertory Theatre

Outstanding Lighting Design

Matthew Richards, “Whisper House,” The Old Globe

Eric Lotze, “Sweeney Todd,” Cygnet Theatre

Eric Lotze, “Private Lives,” Cygnet Theatre

Alan Burrett, “The Madness of George III,” The Old Globe

Lap Chi Chu, “Ruined,” La Jolla Playhouse

Outstanding Set Design

Michael Schweikardt, “Whisper House,” The Old Globe

Andrew Hull, “Private Lives,” Cygnet Theatre

Rachel Hauck, “Surf Report,” La Jolla Playhouse

Clint Ramos, “Ruined,” La Jolla Playhouse

Ralph Funicello, “The Madness of George III,” The Old Globe

Outstanding Ensemble

“Hurlyburly,” Ion Theatre

“King Lear,” The Old Globe

“The Piano Lesson,” Cygnet Theatre

“The Norman Conquests,” Cygnet Theatre

“Ruined,” La Jolla Playhouse

Outstanding Featured Performance in a Play, Female

Karson St. John, “Hurlyburly,” Ion theatre

Miriam White, “Elliot, A Soldier’s Fugue,” Ion Theatre

Aubrey Saverino, “King Lear,” The Old Globe

Carla Duren, “Ruined,” La Jolla Playhouse

Zainab Jah, “Ruined,” La Jolla Playhouse

Outstanding Featured Performance in a Play, Male

Avery Glymph, “The Whipping Man,” The Old Globe

Todd Blakesley, “Eurydice,” Moxie Theatre

Michael Stewart Allen, “King Lear,” The Old Globe

Mark Pinter, “Becky's New Car,” North Coast Repertory Theatre

Brian Bielawski, “Yellow Face,” Mo’olelo Performing Arts

Jay Whitaker, Old Globe Shakespeare Festival body of work

Outstanding Lead Performance in a Play, Male

Francis Gercke, “Hurlyburly,” Ion theatre

Mark Christopher Lawrence, “The Piano Lesson,” Cygnet Theatre

Richard Baird, “Ghosts,” North Coast Repertory Theatre

Miles Anderson, “The Madness of George III,” The Old Globe

Greg Watanabe, “Yellow Face,” Mo’olelo Performing Arts

Sean Cox, “The Crucible,” Moxie Theatre & Intrepid Shakespeare Company

Outstanding Lead Performance in a Play, Female

Rachael VanWormer, “Speech and Debate,” Diversionary Theatre

Rosina Reynolds, “Ghosts,” North Coast Repertory Theatre

DeAnna Driscoll, “Frankie & Johnny in the Clair de Lune,” Ion Theatre

Shana Wride, “Private Lives,” Cygnet Theatre

Tonye Patano, “Ruined,” La Jolla Playhouse

Outstanding Touring Production

“Aurelia’s Oratorio,” La Jolla Playhouse

“Burn the Floor,” Broadway/San Diego

“Notes From Underground,” La Jolla Playhouse

“Culture Clash in AmeriCCa,” San Diego Repertory Theatre

Outstanding Dramatic Production

“Hurlyburly,” Ion Theatre

“Ghosts,” North Coast Repertory Theatre

“The Madness of George III,” The Old Globe

“Yellow Face,” Mo’olelo Performing Arts

“Ruined,” La Jolla Playhouse

Other awards to be announced on Jan. 10:

Outstanding New Play

Outstanding Performance in a Touring Production

Outstanding Young Artist

Producer of the Year

Actor of the Year

Des McAnuff New Visions Award

Forgot your password?