skip to main content

Listen

Read

Watch

Schedules

Programs

Events

Give

Account

Donation Heart Ribbon

Theater Critics Nominate Best In Local Theater

Above: Karson St. John plays the Emcee in Cygnet's "Cabaret." This role was famously portrayed on stage and screen by Joel Grey. Later, Alan Cumming was cast in an even more provocative take on the Emcee for a 90s Broadway production.

The band of local theater critics who keep us abreast of what's good and bad have nominated the year's best in San Diego theater.

(from left) Lois Markle as Violet Weston, Robert Foxworth as Beverly Weston and Kimberly Guerrero as Johnna Monevata in Tracy Letts' Pulitzer Prize-winning play "August: Osage County."
Enlarge this image

Above: (from left) Lois Markle as Violet Weston, Robert Foxworth as Beverly Weston and Kimberly Guerrero as Johnna Monevata in Tracy Letts' Pulitzer Prize-winning play "August: Osage County."

Multiple nominations go to a handful of productions, including The Old Globe's "August: Osage County" (Culture Lust radio story on "August"), Cygnet's "Cabaret" (CL story on the costume design) and San Diego REPertory Theatre's "The Who's Tommy" (Midday Edition coverage here, interview with lead actor B. Slade here). See the full list of nominees below.

I'm thrilled to see Miles Anderson nominated for outstanding male leading performance for "The Tempest" and Robert Foxworth for San Diego Rep's "Superior Donuts."

Lois Markle gets a well-deserved nod for her performance in "August: Osage County."

Seems like the nominees for outstanding touring production will be a showdown between "Next to Normal" and "Jesus Christ Superstar." Is "Shrek: The Musical" really going to steal it from one of these hard rockin' musicals?

Here's my other observation about this list: there's a ton of good theater in this town and not enough time! There are so many productions on this list I didn't have time to see and that bums me out. New Year's resolution for all San Diegans: see more live theater!

The 10th annual Craig Noel Awards take place from 6-10pm on February 6th at the Museum of Contemporary Art San Diego in La Jolla

Nominees for the 2011 Craig Noel Awards:

Outstanding Resident Musical

“Cabaret,” Cygnet Theatre

“Jane Austen's Emma,” The Old Globe

“Little Shop of Horrors,” Cygnet Theatre

“Sleeping Beauty Wakes,” La Jolla Playhouse

“The Who’s Tommy,” San Diego REPertory Theatre

Outstanding Lead Performance in a Musical, Female

Melissa Fernandes, “Little Shop of Horrors,” Cygnet Theatre

Linda Libby, “Gypsy: A Musical Fable,” ion Theatre

Patti Murin, “Jane Austen's Emma,” The Old Globe

Karson St. John, “Cabaret,” Cygnet Theatre

Aspen Vincent, “Sleeping Beauty Wakes,” La Jolla Playhouse

Outstanding Lead Performance in a Musical, Male

Geno Carr, “The Servant of Two Masters,” Lamb’s Players Theatre

Randall Dodge, “The Fantasticks,” Welk Resorts Theatre

Bryce Ryness, “Sleeping Beauty Wakes,” La Jolla Playhouse

B. Slade, “The Who’s Tommy,” San Diego REPertory Theatre

Robert Townsend, “The Story of My Life,” San Diego Musical Theatre

Outstanding Featured Performance in a Musical, Male

Doug Davis, “Hairspray,” Moonlight Stage Productions

Derek Gaffney, “Spring Awakening,” Actors' Conservatory Theatre

Randall Hickman, “Hairspray,” Moonlight Stage Productions

Dick Latessa, “Little Miss Sunshine,” La Jolla Playhouse

Bob Stillman, “Sleeping Beauty Wakes,” La Jolla Playhouse

Outstanding Featured Performance in a Musical, Female

Melissa Fernandes, “Cabaret,” Cygnet Theatre

Linda Libby, “Cabaret,” Cygnet Theatre

Dani Marcus, “Jane Austen's Emma,” The Old Globe

Jill Van Velzer, “The Great American Trailer Park Musical,” San Diego REPertory Theatre

Katie Whalley, “Gypsy: A Musical Fable,” ion Theatre

Outstanding Direction of a Musical

Jeff Calhoun, “Jane Austen's Emma,” The Old Globe

Steve Glaudini, “Hairspray,” Moonlight Stage Productions

Sean Murray, “Cabaret,” Cygnet Theatre

Claudio Raygoza and Kim Strassburger, “Gypsy: A Musical Fable,” ion Theatre

Sam Woodhouse, “The Who’s Tommy,” San Diego REPertory Theatre

Outstanding Musical Direction

Laura Bergquist, “Jane Austen's Emma,” The Old Globe

Steve Gunderson, “The Who’s Tommy,” San Diego REPertory Theatre

Don LeMaster, “A Chorus Line,” San Diego Musical Theatre

Elan McMahan, “Hairspray,” Moonlight Stage Productions

Outstanding Choreography

David Brannen, “Cabaret,” Cygnet Theatre

JT Horenstein, “Richard O’Brien’s The Rocky Horror Show,” The Old Globe

Michael Mizerany, “Dooley,” Diversionary Theatre

Doug Varone, “Sleeping Beauty Wakes,” La Jolla Playhouse

Javier Velasco, “The Who’s Tommy,” San Diego REPertory Theatre

Outstanding Music for a Play

Shaun Davey, “The Tempest,” The Old Globe

John Gromada, “A Dram of Drummhicit,” La Jolla Playhouse

Outstanding Dramatic Production

“Angels in America,” ion Theatre

“August: Osage County,” The Old Globe

“Dead Man’s Cell Phone,” Moxie Theatre

“Lend Me A Tenor,” North Coast Repertory Theatre

“Of Mice and Men,” New Village Arts Theatre

“The Tempest,” The Old Globe

Outstanding Ensemble

“Angels in America,” ion Theatre

“August: Osage County,” The Old Globe

“Dead Man’s Cell Phone,” Moxie Theatre

“Lend Me a Tenor,” North Coast Repertory Theatre

“Peer Gynt,” La Jolla Playhouse

Outstanding Lead Performance in a Play, Male

Miles Anderson, “The Tempest,” The Old Globe

Jeffrey DeMunn, “Death of a Salesman, “The Old Globe

Manny Fernandes, “Of Mice and Men,” New Village Arts Theatre

Robert Foxworth, “Superior Donuts,” San Diego REPertory Theatre

Jon Rua, “Somewhere,” The Old Globe

Kyle Sorrell, “Angels in America,” ion Theatre

Outstanding Lead Performance in a Play, Female

Jill Drexler, “Foxfire,” Moonlight Stage Productions

Melinda Gilb, “Walter Cronkite is Dead,” San Diego REPertory Theatre

Jo Anne Glover, “Dead Man’s Cell Phone,” Moxie Theatre

Lois Markle, “August: Osage County,” The Old Globe

Rosina Reynolds, “The Glass Menagerie,” Cygnet Theatre

Aubrey Saverino, “In the Next Room (or the vibrator play),” San Diego REPertory Theatre

Outstanding Featured Performance in a Play, Female

Lisel Gorell-Getz, “In the Next Room (or the vibrator play)” San Diego REPertory Theatre

Catalina Maynard, “Angels in America,” ion Theatre

Tonya Pinkins, “Milk Like Sugar,” La Jolla Playhouse

Diana Reasonover, “Stick Fly,” Mo'olelo Performing Arts Company

Karson St. John, “Ten Cent Night,” Moxie Theatre

Outstanding Featured Performance in a Play, Male

Ben Diskant, “The Tempest,” The Old Globe

David Ellenstein, “My Name is Asher Lev,” North Coast Repertory Theatre

Nick Kennedy, “Grace,” ion Theatre

Brian Mackey, “The Glass Menagerie,” Cygnet Theatre

Matt Thompson, “Dead Man’s Cell Phone,” Moxie Theatre

Jay Whittaker, “Amadeus,” The Old Globe

Outstanding Touring Production

“Jesus Christ Superstar,” La Jolla Playhouse

“Next to Normal,” Broadway/San Diego

“Shrek the Musical,” Broadway/San Diego

Outstanding New Play

Kirsten Greenidge, “Milk Like Sugar,” La Jolla Playhouse

Matthew Lopez, “Somewhere,” The Old Globe

Stephen Metcalfe, “The Tragedy of the Commons,” Cygnet Theatre

David Myers, “Small Prophecies,” University of California, San Diego, Baldwin New Play Festival

Outstanding Direction of a Play

Sam Gold, “August: Osage County,” The Old Globe

Adrian Noble, “The Tempest,” The Old Globe

Glenn Paris & Claudio Raygoza, “Angels in America,” ion Theatre

Daren Scott, “Of Mice and Men,” New Village Arts Theatre

Delicia Turner Sonnenberg, “Dead Man’s Cell Phone,” Moxie Theatre

Matthew Wiener, “Lend Me A Tenor,” North Coast Repertory Theatre

Outstanding Sound Design

David Ballard, “Amadeus,” The Old Globe

Melanie Chen, “Angels in America,” ion Theatre

Deborah Gilmour Smyth, “The Book of the Dun Cow,” Lamb's Players Theatre

Jeremy J. Lee, “Somewhere,” The Old Globe

George Ye, “Tragedy of the Commons,” Cygnet Theatre

Outstanding Costume Design

Deirdre Clancy, “Amadeus,” The Old Globe

Jennifer Brawn Gittings, “In the Next Room (or the vibrator play),” San Diego REPertory Theatre

Jennifer Brawn Gittings, “The Who’s Tommy,” San Diego REPertory Theatre

Sonia Elizabeth Lerner, “Lend Me A Tenor,” North Coast Repertory Theatre

Jeanne Reith, “The Servant of Two Masters,” Lamb’s Players Theatre

Outstanding Lighting Design

Christopher Akerlind, “Sleeping Beauty Wakes,” La Jolla Playhouse

Alan Burrett, “The Tempest,” The Old Globe

Karen Filijan, “Angels in America,” ion Theatre

Michael Gilliam, “Jane Austen's Emma,” The Old Globe

Japhy Wiedeman, “August: Osage County,” The Old Globe

Outstanding Set Design

Marty Burnett, “Lend Me a Tenor,” North Coast Repertory Theatre

David Korins, “Little Miss Sunshine,” La Jolla Playhouse

Michael McKeon, “Trying,” Lamb’s Players Theatre

Tobin Ost, “Jane Austen's Emma,” The Old Globe

Victoria Petrovich, “In the Next Room (or the vibrator play),” San Diego REPertory Theatre

David Zinn, “August: Osage County,” The Old Globe

Other awards to be announced on February 6:

Outstanding Young Artist/Sandra Ellis-Troy Scholarship

Outstanding Special Event

Actor of the Year

Braunagel Award

We've upgraded to a better commenting experience!
Log in with your social profile or create a Disqus account.

Please stay on topic and be as concise as possible. Leaving a comment means you agree to our Community Discussion Rules. We like civilized discourse. We don't like spam, lying, profanity, harassment or personal attacks.

comments powered by Disqus